نفت سفید (کروسن)چیست

مقاله شماره 1

نفت سفید یک برش نفتی است که معمولاً به عنوان سوخت یا حلال استفاده می شود. این ماده یک مایع رقیق و شفاف است که از مخلوطی از هیدروکربن ها تشکیل شده است که بین 150 درجه سانتی گراد و 275 درجه سانتی گراد (302 درجه فارنهایت و 527 درجه فارنهایت )می جوشد.

در حالی که نفت سفید را می توان از زغال سنگ، شیل نفتی و چوب استخراج کرد، اما عمدتاً از برش نفت خام به دست می آید.

قبل از رایج شدن چراغ های برقی، نفت سفید به طور گسترده در چراغ های نفتی استفاده می شد و یکی از مهم ترین محصولات پالایشگاهی بود.

امروزه نفت سفید عمدتاً به عنوان سوخت گرمایشی، به عنوان سوخت در موتورهای جت و به عنوان حلال برای اسپری های حشره کش استفاده می شود.

فرآورده های جانبی نفت از زمان های قدیم به عنوان چسب و مواد ضد آب استفاده می شده است.

بیش از 2000 سال پیش، دانشمندان خاور میانه راه هایی را برای تقطیر نفت به اجزای جداگانه ای که می تواند برای اهداف تخصصی مورد استفاده قرار گیرد، کشف کردند. با کشف کاربردهای جدید، تقاضا برای نفت افزایش یافت. نفت سفید در سال 1853 توسط آبراهام گسنر کشف شد.

گسنر، پزشک بریتانیایی، فرآیندی را برای استخراج مایع قابل اشتعال از نفت خام، یک مخلوط نفتی مومی، توسعه داد. واژه نفت سفید در واقع از کلمه یونانی موم گرفته شده است.

نفت سفید در روزهای قبل از روشنایی الکتریکی یک کالای مهم بود و اولین ماده ای بود که به صورت شیمیایی در مقیاس تجاری بزرگ استخراج شد.

پالایش انبوه نفت سفید و سایر فرآورده های نفتی در واقع در سال 1859 زمانی که نفت در ایالات متحده کشف شد آغاز شد.

یک صنعت کامل برای توسعه تکنیک های حفاری و تصفیه نفت تکامل یافته است. نفت سفید در اواخر دهه 1890 و اوایل دهه 1900 همچنان مهمترین محصول پالایشگاهی بود.

در دهه 1920 با افزایش محبوبیت موتورهای احتراق داخلی از بنزین پیشی گرفت. کاربردهای دیگری برای نفت سفید پس از نابودی چراغ های نفتی یافت شد و امروزه عمدتاً در گرمایش منازل مسکونی و به عنوان یک افزودنی سوخت استفاده می شود.

در اواخر دهه 1990، تولید سالانه نفت سفید تنها در ایالات متحده به حدود 1 میلیارد گالن (3.8 میلیارد لیتر) افزایش یافت.

تولید

روند بازیابی نفت خام

1 -اولین قدم در ساخت نفت سفید استخراج نفت خام است.

بیشتر ذخایر نفت در اعماق زمین دفن شده‌اند و سه نوع عملیات حفاری اولیه برای رساندن آن به سطح زمین وجود دارد.

یکی از روش‌ها، حفاری با ابزار کابلی، شامل استفاده از یک اسکنه چکش برای جدا کردن سنگ و خاک برای ایجاد تونلی برای رسیدن به ذخایر نفتی است که درست در زیر سطح زمین قرار دارند.

فرآیند دوم، حفاری چرخشی، برای رسیدن به مخازن نفتی که در زیر زمین بسیار عمیق‌تر هستند، استفاده می‌شود. این فرآیند مستلزم فرو بردن یک لوله مته با یک مته فولادی در حال چرخش در زمین است. این مته چرخشی به سرعت می چرخد ​​تا زمین و سنگ را پودر کند.

سومین فرآیند حفاری،حفاری دریایی است که  از یک سکوی بزرگ برای پایین آوردن شفت به کف اقیانوس استفاده می کند.

هنگامی که هر یک از این فرآیندهای حفاری به یک مخزن زیرزمینی نفوذ می کند، یک آبفشان فوران می کند به علت وجود گازهای هیدروکربنی محلول نفت خام را به سطح می آورند.

این گازها حدود 20 درصد نفت را از چاه خارج می کنند. سپس آب به داخل چاه پمپ می شود تا مقدار بیشتری از نفت خارج شود. ا

ین فرآیند که باعث شستشو هم میشود حدود 50 درصد از نفت مدفون را بازیابی می کند.

با افزودن یک سورفکتانت به آب می توان حتی نفت بیشتری را بازیابی کرد. با این حال، حتی با شدیدترین شستشوها، باز هم استحصال 100٪ از نفت محبوس شده در زیر زمین غیرممکن است.

نفت خام به دست آمده به مخازن ذخیره سازی بزرگ پمپ شده و به یک سایت پالایش منتقل می شود.

پس از جمع آوری نفت، آلاینده های ناخالص مانند گازها، آب و کثیفی حذف می شوند.

نمک زدایی یکی از عملیات پاکسازی است که هم در میدان نفتی و هم در سایت پالایشگاه قابل انجام است.

پس از شستن نفت، آب از نفت جدا می شود.

خواص نفت خام برای تعیین اینکه کدام فرآورده های نفتی را می توان به بهترین شکل از آن استخراج کرد، ارزیابی می شود. خواص کلیدی معمولا شامل چگالی، مقدارگوگرد و سایر خواص فیزیکی نفت مربوط به توزیع زنجیره کربن آن است.

از آنجایی که نفت خام ترکیبی از بسیاری از مواد هیدروکربنی مختلف است که با یکدیگر قابل اختلاط هستند، قبل از تبدیل شدن به نفت سفید باید به اجزای آن جدا شود.

ادامه در مقاله شماره دو نفت چیستhttps://neweoil.com/نفت-کروسنkerosen-چیست-2/ می توانید مطالعه کنید

در صورتی که نیاز به تامین نفت شفید صادراتی دارید می توانید در این سایت https://www.neweoil.com/ثبت-آگهی ثبت سفارش بزنید ویا با مدیر سایت آقای مهندس جلالی تماس بر قرار کنید 09133314524

mojtaba jalali
ارسال دیدگاه