اتانول و کاربرد آن

اتانول یک محصول جانبی تخمیر گیاهی است. اتانول به طور طبیعی از تخمیر قندها توسط مخمرها تولید می شود. همچنین می توان آن را از طریق فرآیندهای پتروشیمی مانند هیدراتاسیون اتیلن تولید کرد. اتانول به عنوان یک ضد عفونی کننده و ضد عفونی کننده کاربردهای پزشکی دارد. به عنوان یک حلال شیمیایی و در سنتز ترکیبات آلی و همچنین منبع سوخت جایگزین مفید است.

فرمول اتانول

به آن الکل اتیلیک، الکل غلات، الکل نوشیدن، الکل یا به سادگی الکل نیز گفته می شود. این یک ترکیب شیمیایی آلی است. اتانول الکلی با فرمول شیمیایی [خطای پردازش ریاضی] است. فرمول شیمیایی اتانول را می توان به عنوان [خطای پردازش ریاضی] نیز نوشت، یک گروه اتیل که به یک گروه هیدروکسیل مرتبط است. این فرمول اغلب به اختصار EtOH نامیده می شود. اتانول در طبیعت فرار، قابل اشتعال، مایع بی رنگ با بوی مختصر است. اتانول یک ماده روانگردان، داروی تفریحی و ماده موثر در نوشیدنی های الکلی است.

وقوع طبیعی اتانول


اتانول یک محصول جانبی مخمر است که یک فرآیند متابولیک است. به این ترتیب، اتانول در هر زیستگاه مخمر و همچنین در میوه های رسیده وجود دارد. اتانول تولید شده توسط مخمر همزیست را می توان در شکوفه های نخل برتام یافت. همچنین در طول جوانه زنی بسیاری از گیاهان در نتیجه بی هوازی طبیعی پردازش می شود. اتانول در فضای بیرونی شناسایی می شود و پوشش یخی را در اطراف دانه های غبار در ابرهای بین ستاره ای تشکیل می دهد. مقادیر دقیقه ای اتانول درون زا و استالدئید در تنفس بازدم داوطلبان سالم یافت شد.

جهت خرید و یا ثبت سفارش اتانول صادراتی لطفا تماس بگیرید 

09133314524

مهندس جلالی

خواص اتانول

در دمای اتاق، اتانول همیشه مایع است. اتانول دارای نقطه ذوب 156K و نقطه جوش 351K است. اتانول یکی از فعال ترین مواد تشکیل دهنده تمام نوشیدنی های الکلی است. همچنین در ساخت داروهای مختلف مانند شربت سرفه، مقوی و همچنین ید تنتور استفاده می شود زیرا حلال بسیار خوبی است. هر نسبت اتانول کاملاً در آب محلول است. علاوه بر این، مصرف حتی مقدار کمی اتانول خالص خطرناک است. مصرف الکل برای مدت طولانی ممکن است باعث بیماری و اثرات نامطلوب سلامتی شود. اتانول هنگامی که با اکسیژن تک اتمی اکسید می شود، اسید اتانوئیک تولید می کند. اتانول یک ماده قابل احتراق است. وقتی در حضور اکسیژن می سوزد دی اکسید کربن، آب، گرما و نور تولید می کند.

خواص حلال


اتانول یک حلال همه کاره است به این معنی که با آب قابل اختلاط است. همچنین با بسیاری از حلال های آلی از جمله اسید استیک، استون، بنزن، تتراکلرید کربن، کلروفرم، دی اتیل اتر قابل اختلاط است. همچنین اتیلن گلیکول، گلیسرول، نیترومتان، پیریدین و تولوئن. کاربرد اصلی اتانول به عنوان حلال در ساخت تنتور ید، شربت های سرفه و غیره است. اتانول همچنین با هیدروکربن های آلیفاتیک سبک مانند پنتان و هگزان و با کلریدهای آلیفاتیک مانند تری کلرواتان و تتراکلرواتیلن قابل اختلاط است. اختلاط پذیری اتانول با آب در تضاد با غیرقابل اختلاط الکل های با زنجیره بلندتر است. این زنجیره از پنج یا چند اتم کربن تشکیل شده است که با افزایش تعداد کربن ها، قابلیت امتزاج آب آن به شدت کاهش می یابد. مخلوط‌های با دودکان و آلکان‌های بالاتر شکاف امتزاج پذیری را زیر دمای معین نشان می‌دهند. دما برای دودکان حدود 13 ^ درجه سانتیگراد است. شکاف امتزاج پذیری با آلکان های بالاتر بیشتر و بیشتر می شود. و دمای اختلاط کامل با فاصله افزایش می یابد.

موارد استفاده از اتانول

در زمینه پزشکی، الکل در پزشکی به اشکال مختلف به عنوان ضد عفونی کننده، ضد عفونی کننده و پادزهر استفاده می شود. الکلی که روی پوست استفاده می شود برای ضد عفونی کردن پوست قبل از سوزن زدن و قبل از جراحی استفاده می شود. الکل را می توان هم برای ضدعفونی کردن پوست فرد و هم برای ضدعفونی کردن دست های ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی استفاده کرد. همچنین می توان از آن برای تمیز کردن نواحی دیگر و در دهان شویه ها استفاده کرد. اتانول برای درمان مسمومیت با متانول یا اتیلن گلیکول زمانی که فومپیزول در دسترس نیست استفاده می شود. در زمینه پزشکی به عنوان دستمال های پزشکی و معمولاً در ژل های ضد باکتری دست ضدعفونی کننده به دلیل اثرات ضد باکتری و ضد قارچی آن به عنوان یک ضد عفونی کننده مفید است. اتانول با حل کردن دولایه لیپیدی غشایی میکروارگانیسم‌ها و دناتوره کردن پروتئین‌های آنها، میکروارگانیسم‌ها را از بین می‌برد. همچنین در برابر اکثر باکتری ها و قارچ ها و ویروس ها موثر است. اتانول به عنوان پادزهر برای مسمومیت با اتیلن گلیکول و مسمومیت با متانول استفاده می شود. در صنعت لوازم آرایشی و محصولات زیبایی، اتانول یک عنصر رایج در مورد لوسیون ها به عنوان مواد نگهدارنده برای کمک به پوست است. اتانول موجود در رنگ ها به عنوان یک ماده نگهدارنده استفاده می شود زیرا حلال موثری است و همچنین در محصولات پاک کننده برای جلوگیری از نفوذ ارگانیسم ها استفاده می شود. از آن به عنوان افزودنی رنگ استفاده می شود و همچنین برای ایجاد طعم بهتر استفاده می شود. در بنزین برای جلوگیری از کوبیدن موتورها و حفظ قابلیت رانندگی استفاده می شود.

اتانول انسان را مسموم می کند

اتانول یک عامل مسموم کننده است. وقتی مردم اتانول می نوشند، کبد نمی تواند همه آن را در یک لحظه تصفیه یا فیلتر کند. از این رو اتانول به قسمت های مختلف بدن از جمله مغز و غیره جریان می یابد. همانطور که اتانول به مغز می رسد، این ترکیب شکاف هایی که بین نورون های مغز وجود دارد را مسدود می کند. از آنجایی که نورون ها پس از مصرف اتانول نمی توانند به درستی عمل کنند، افراد کندتر می شوند. صحبت های آنها لکه می شود و بدن آنها نمی تواند عملکرد نورون مناسب بدن را حفظ کند. علاوه بر این، مرکز پاداش مغز با نوشیدن الکل و ترشح دوپامین تحریک می شود. این امر مغز را فریب می دهد تا فکر کند اتانول چیز خوبی است زیرا مردم را شاد و پرانرژی می کند. و مردم به نوشیدن اتانول ادامه می دهند. نوشیدن اتانول می تواند اثرات نامطلوب زیادی بر بدن داشته باشد. علاوه بر آن، به دلیل اختلال در عملکرد صحیح بدن و مغز، نوشیدن اتانول منجر به حوادث می شود. چند ساعت شادی می تواند درد تمام زندگی را به شما بدهد.

جهت خرید اتانول صادراتی لطفا تماس بگیرید 

09133314524

مهندس جلالی

سوالات متداول در مورد اتانول

سوال 1: خواص حلال اتانول چیست؟

پاسخ: حلال همه کاره است و به راحتی با آب اختلاط می شود. دارای حلال های آلی دیگر از جمله استون، تتراکلرید کربن، اتیلن گلیکول، کلروفرم است. همچنین بنزن، دی اتیل اتر، گلیسرول، پیریدین، نیترومتان و تولوئن. هیدروکربن های آلیفاتیک سبک مانند پنتان و هگزان و کلریدهای آلیفاتیک مانند تتراکلراتیلن و تری کلرواتان اغلب با این ترکیب قابل اختلاط هستند.

سوال 2: اتانول چه خواصی دارد؟

پاسخ: خواص مهم اتانول عبارتند از: رنگ نداره در دمای اتاق به شکل مایع باقی می ماند محلول در آب مواد قابل احتراق در یک واکنش شیمیایی هنگامی که اتانول در حضور اکسیژن سوخته می شود دی اکسید کربن، بخار آب، گرما و نور تولید می کند. اکسیداسیون اتانول با اکسیژن نوپا منجر به اسید اتانوئیک می شود

سوال 3: آیا اتانول خطرناک است؟

پاسخ: اگرچه اتانول به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، اما یک ماده شیمیایی خطرناک است. اتانول بسیار قابل اشتعال است. به این ترتیب، نقاط اشتعال دقیقی دارد که دانستن آنها در حین استفاده از آن بسیار مهم است. اگرچه اتانول در نوشیدنی های الکلی استفاده می شود، اما مصرف اتانول خالص به تنهایی می تواند باعث کما و مرگ شود.

سوال 4: اتانول چه کاربردهایی دارد؟

پاسخ: اتانول یک ماده شیمیایی صنعتی بسیار مهم است که به عنوان حلال در سنتز سایر مواد شیمیایی آلی کاربرد دارد. همچنین به عنوان یک افزودنی به بنزین در صنعت خودروسازی برای تشکیل مخلوطی به نام گازوئل استفاده می شود. اتانول عنصر اصلی تقریباً در تمام نوشیدنی های الکلی مانند آبجو، شراب و الکل است. همچنین در صنعت لوازم آرایشی و زیبایی، رنگ، به عنوان افزودنی رنگ، پادزهر، ضد عفونی کننده استفاده می شود.

mojtaba jalali
ارسال دیدگاه