روغن ترانس چیست (روغن ترانسفورماتور)

روغن ترانسفورماتور یا روغن عایق ،روغنی است که در دماهای بالا پایدار است و خواص عایق الکتریکی عالی دارد. این ماده در ترانسفورماتورهای روغن، برخی از انواع خازن های ولتاژ بالا، بالاست های لامپ فلورسنت، و برخی از انواع کلیدهای ولتاژ بالا و قطع کننده های مدار استفاده می شود. عملکرد آن عایق بندی، کنترل تخلیه و قوس الکتریکی کرونا، و به عنوان خنک کننده در این دستگاه ها استفاده می شود. روغن ترانسفورماتور اغلب بر پایه روغن معدنی است، اما فرمولاسیون های جایگزین با خواص مهندسی یا زیست محیطی متفاوت در حال تحقیق و پیشرفت است

عملکرد خنک کنندگی روغن ترانسفورماتور به وسیله رادیاتورهایی در جلو و کنار ترانسفورماتور انجام می گیرد

وظایف اصلی روغن ترانسفورماتور عایق کاری و خنک کردن ترانسفورماتور است. بنابراین باید استحکام دی الکتریک، رسانایی حرارتی و پایداری شیمیایی بالایی داشته باشد و زمانی که برای مدت طولانی دمای آن بالا می رود، باید این خواص را حفظ کند.

به طور معمول، این روغن دارای نقطه اشتعال بیشتر از 140 درجه سانتیگراد (284 درجه فارنهایت)، نقطه ریزش کمتر از -40 درجه سانتیگراد (40- درجه فارنهایت)، و شکست دی الکتریک در بیشتر از 28 kVRMS هستند.

برای بهبود خنک سازی ترانسفورماتورهای بزرگ، ممکن است دارای رادیاتورهای خارجی باشد که روغن از طریق آن به وسیله همرفت طبیعی به گردش در می آید.

ترانسفورماتورهای قدرت با ظرفیت هزاران کیلوولت آمپر ممکن است دارای فن خنک کننده، پمپ روغن و حتی مبدل های حرارتی روغن به آب نیز باشند.

 در ترانسفورماتورهای قدرت برای اطمینان از خشک بودن  با استفاده از خود گرمایش الکتریکی، اعمال خلاء یا هر دو، برای اطمینان از اینکه ترانسفورماتور قبل از وارد شدن روغن عایق کاملاً عاری از بخار آب است، می شوند. این عمل به جلوگیری از تشکیل کرونا و متعاقب آن شکست الکتریکی زیر بار کمک می کند.

ترانسفورماتورهای  روغنی با مخزن روغن محافظ ممکن است دارای رله آشکارساز گاز مانند رله بوخهلز باشند. این وسایل ایمنی تجمع گاز در داخل ترانسفورماتور را به دلیل تخلیه کرونا، گرمای بیش از حد یا قوس الکتریکی داخلی تشخیص می دهند. در صورت تجمع آهسته گاز یا افزایش سریع فشار، این دستگاه ها می توانند یک سکسیونر محافظ را خاموش کنند تا برق را از ترانسفورماتور خارج کنند. ترانسفورماتورهای بدون محافظ معمولاً مجهز به رله های فشار ناگهانی هستند که عملکردی مشابه رله بوخهولتز دارند.

جهت تهیه و خرید و مشاوره در زمینه انواع روغن ترانس میتوانید با مدیریت سایت www.neweoil.com  تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام بدید

09133314524

مهندس جلالی

جایگزین های روغن معدنی

روغن معدنی به طور کلی به عنوان روغن ترانسفورماتور مؤثر است، اما دارای معایبی است که یکی از آنها نقطه اشتعال نسبتاً پایین آن در مقابل برخی جایگزین ها است. اگر روغن معدنی از ترانسفورماتور نشت کند، به طور بالقوه می تواند آتش سوزی ایجاد کند. قوانین آتش نشانی اغلب مستلزم آن است که ترانسفورماتورهای داخل ساختمان از مایع کمتر قابل اشتعال یا استفاده از ترانسفورماتورهای نوع خشک بدون مایع استفاده کنند.

روغن معدنی همچنین یک آلاینده زیست محیطی است و خواص عایق آن به سرعت توسط مقادیر کمی آب تخریب می شود. به همین دلیل ترانسفورماتورها برای به سیستم ضد آب مجهز هستند. استرهای طبیعی و مصنوعی پنتااریتریتول تترا اسید چرب به عنوان یک جایگزین رایج برای روغن معدنی، به ویژه در کاربردهای پر خطر آتش سوزی مانند داخل خانه به دلیل احتمال آتش سوزی بالا، که می تواند بیش از 300 درجه سانتی گراد (572 درجه فارنهایت) باشد، ساخته شده اند.  این روغنهای جایگزین زیست تخریب پذیر هستند، اما گران تر از روغن معدنی هستند.

استرهای طبیعی پایداری اکسیداسیون ضعیفی در حدود 48 ساعت در مقایسه با 500 ساعت برای روغن های معدنی دارند.  استفاده از استر طبیعی باید به دقت مورد توجه قرار گیرد زیرا اگر اکسیژن وارد آنهاشود بسیار سریع‌تر از آنچه که شرکت‌ها با مواد معدنی به آن عادت کرده‌اند، اکسیده می‌شوند.

روغن‌های مبتنی بر سیلیکون یا فلوئوروکربن، که حتی کمتر قابل اشتعال هستند، نیز استفاده می‌شوند، اما گران‌تر از استرها هستند و زیست تخریب‌پذیری کمتری دارند.

ترانسفورماتور 380 کیلوولت با روغن نباتی

محققان در حال آزمایش با فرمول های گیاهی هستند که برای مثال از روغن نارگیل برای این موضوع استفاده  کنند. ولی هنوز این روغن هابرای استفاده در آب و هوای سرد یا برای ولتاژهای بیش از 230 کیلو ولت نامناسب هستند.

 محققان همچنین در حال بررسی نانوسیالات برای استفاده در ترانسفورماتور هستند. این مواد به عنوان مواد افزودنی برای بهبود پایداری و خواص حرارتی و الکتریکی روغن استفاده می شوند.

بی فنیل های پلی کلره (PCB) بی‌فنیل‌های پلی کلره (PCB) دی‌الکتریک‌های مصنوعی هستند که برای اولین بار بیش از یک قرن پیش ساخته شدند و مشخص شد که خواص مطلوبی دارند که منجر به استفاده گسترده از آنها شده است.

بی‌فنیل‌های پلی کلره قبلاً به عنوان روغن ترانسفورماتور استفاده می‌شدند، زیرا قدرت دی الکتریک بالایی دارند و قابل اشتعال نیستند. متأسفانه، آنها همچنین سمی، ودر زیستی، به هیچ وجه تجزیه پذیر نیستند، و به سختی می توان آنها را به طور ایمن دفع کرد.

هنگام سوزاندن، محصولات سمی تری مانند دیوکسین های کلردار و دی بنزوفوران های کلردار را تشکیل می دهند. با شروع دهه 1970، تولید و استفاده های جدید PCB ها در بسیاری از کشورها ممنوع شد، به دلیل نگرانی در مورد تجمع PCB ها و سمی بودن محصولات جانبی آنها.

به عنوان مثال، در ایالات متحده آمریکا، تولید PCB در سال 1979 تحت قانون کنترل مواد سمی ممنوع شد.

در بسیاری از کشورها برنامه های قابل توجهی برای بازیابی و از بین بردن ایمن تجهیزات آلوده PCB وجود دارد.

یکی از روش هایی که می توان برای بازیابی روغن ترانسفورماتور آلوده PCB استفاده کرد، استفاده از سیستم حذف PCB است که به آن سیستم کلر زدایی PCB نیز می گویند. سیستم‌های حذف PCB از پراکندگی قلیایی برای جدا کردن اتم‌های کلر از مولکول‌های دیگر در یک واکنش شیمیایی استفاده می‌کنند. این روغن ترانسفورماتور بدون PCB و لجن بدون PCB را تشکیل می دهد. سپس می توان این دو را از طریق یک سانتریفیوژ جدا کرد. لجن را می توان به عنوان زباله های صنعتی غیر PCB معمولی دفع کرد.

روغن ترانسفورماتور تصفیه شده به طور کامل بازسازی شده است، مطابق با استانداردهای لازم، بدون هیچ گونه محتوای PCB قابل تشخیص. بنابراین، می تواند دوباره به عنوان سیال عایق در ترانسفورماتورها استفاده شود.

PCB ها و روغن معدنی در همه نسبت ها قابل اختلاط هستند و گاهی از تجهیزات مشابه (درام، پمپ، شیلنگ و غیره) برای هر دو نوع مایع استفاده می شود، بنابراین آلودگی PCB روغن ترانسفورماتور همچنان نگران کننده است. به عنوان مثال، بر اساس مقررات فعلی، غلظت PCB بیش از 5 PPM می تواند باعث شود که یک روغن به عنوان زباله های خطرناک  طبقه بندی شود.

جهت تهیه و خرید و مشاوره در زمینه انواع روغن ترانس میتوانید با مدیریت سایت www.neweoil.com  تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام بدید

09133314524

مهندس جلالی

mojtaba jalali
ارسال دیدگاه