روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک برای چه مواردی استفاده می شود؟

سیالات هیدرولیک در بسیاری از کاربردها در هر صنعت استفاده می شود.

در اینجاچند نمونه از تجهیزات و ماشین آلات استفاده شده از روغن هیدرولیک آورده شده است: کامیون‌های لیفتراک – سیستم هیدرولیک در لیفتراک‌ها و استکرها برای کمک به نیرو دادن به چنگال‌های فوق‌العاده قوی که نیاز به بلند کردن برخی کالاهای فوق‌سنگین دارند، به کار می رود.

بالابرهای خودرو – بالابرهای خودرو (جک خودرو، بالابر خودرو و غیره) برای کمک به محدوده قدرت چشمگیر خود به روغن جک هیدرولیک نیاز دارند!  برای ایمنی و عملکرد این نوع ماشین آلات به شدت  به روغن هیدرولیک استاندارد بستگی دارد. سیال هیدرولیک برای بالابر اتومبیل تمایل به درجه ویسکوزیته بالاتر برای فشار بالا دارد.

 برف‌روب‌ها (برف‌روب‌ها) – روغن هیدرولیک برای برفروب و شرایط آب و هوایی سرد  به این معنی است که سیال هیدرولیک مورد استفاده در برف‌روب با افزودنی‌های ضد یخ مخلوط می‌شود.

 هواپیما (هواپیما) – در بخش هوانوردی، ضروری است که روغن هیدرولیک هواپیما قابل اعتماد باشد زیرا برای سیستم های کنترل هوانوردی، درهای آشیانه هواپیما، جک های هواپیما و کنترل هواپیما استفاده می شود.

ابزارهای هوا – ابزارهای هوا و کمپرسورهای هوا به روغن هیدرولیک فشار بالا نیاز دارند که حاوی مواد افزودنی ضد سایش برای محافظت است.

تراکتورها – روغن هیدرولیک تراکتور برای عملکرد ترمزهای هیدرولیک و سیستم های هیدرولیک در وسایل نقلیه و ماشین آلات کشاورزی ضروری است. برای تامین روغن هیدرولیک تراکتور خود، ممکن است بخواهید از یک سازنده معتبر استفاده کنید تا مطمئن شوید که ماشین آلات و وسایل نقلیه گران قیمت شما به خوبی مراقبت و محافظت می شوند.

کشتی های کروز و صنعت دریایی – اگر به اندازه کافی خوش شانس بوده اید که با کشتی کروز مسافرت بروید راحتی را در دریا احساس خواهید کرد. روغن هیدرولیک در بسیاری از کشتی های دریایی برای تثبیت کننده ها استفاده می شود. تثبیت کننده ها میزان چرخش را کاهش می دهند، که می تواند بر تعادل کشتی تأثیر بگذارد و باعث شود که شما بیماری دریا زدگی را تجربه نکنید. این تنها یکی از بسیاری از کاربردهای دیگر در کشتی هااست که به روغن هیدرولیک نیاز دارند.

خواص سیال هیدرولیک

خواص و ویژگی های هر روغن هیدرولیک برایای پایداری سیستم هیدرولیک شما  و برای کار در شرایط عملیاتی مورد نیاز شما بسیار مهم است. این امر به ویژه در مورد روغن های هیدرولیک صنعتی  است. بنابراین، برای اینکه یک روغن هیدرولیک کارا باشد، باید خواص زیر را داشته باشد:

غیر قابل تراکم

از نظر حرارتی پایدار،در محدوده دمای عملیاتی

مقاومدر برابر آتش 

ترکیبات خورنده نداشته باشد

ضد سایش

تمایل کم به کاویتاسیون

حداقل قابلیت ترکیل با اب را داشته باشد

قابلیت جدا شوندگی از اب را داشته باشد

ویسکوزیته ثابت در شرایط دمایی مختلف

عمر بلند مدت

مقرون به صرفه بودن

تعداد کمی از روغن ها، در صورت وجود، کاملاً معیارهای فوق را برآورده می کنند.

با این حال، طیف گسترده‌ای از روغن‌های هیدرولیک وجود دارد که در برآوردن ویژگی‌های فوق برای مجموعه شرایطی که در آن‌ها مورد نیاز است،تولید شده اند. این شرایط می تواند از نیاز به کار در دماهای پایین (روغن هیدرولیک زمستانی)، دماهای بالا و انواع دیگر متغیر باشد.

ترکیبات روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک از ترکیبات مختلف و با یک سیال پایه ساخته شده است. این مواد را می توان اغلب بسته به نوع روغن مورد نیازمخلوط کرد.

به طور کلی، روغن های هیدرولیک از موارد زیر تشکیل می شوند:

روغن معدنی

استرها گلیکول

سیلیکون اترها

استرها

و برخی مواد شیمیایی دیگر که تلفظ آنها سخت است! برای کاربردهای متنوع سیال هیدرولیک، روغن پایه را با انواع مختلف افزودنی مخلوط می کنند تا خواص روغن هیدرولیک متفاوت باشد.

افزودنی های روغن هیدرولیک

بسته به نحوه استفاده از روغن هیدرولیک افزودنی های زیادی وجود دارد که به عملکرد آن در شرایط مختلف کمک می کند.

مواد افزودنی مختلف سیال هیدرولیک عبارتند از:

ضد سایش

– به افزایش عمر تجهیزات و ماشین آلات کمک می کند، این نوع افزودنی را در مایعات هیدرولیک نوع AW خواهید دیدمصرف می شود.

ضد یخ :

افزودنی هایی که امکان استفاده در شرایط آب و هوایی شدید سرد را فراهم می کند

ضد کف :

یک ماده ضد کف برای روغن هیدرولیک باعث کاهش کف در مایع می شود که می تواند توسط مواد شوینده ایجاد شود. این کف کردن می تواند کیفیت روانکاری محصول را کاهش داده و در نتیجه باعث آسیب شود.

آنتی اکسیدان :

امکان استفاده طولانی مدت بدون تغییر در خواص روغن را فراهم می کند و همچنین رسوبات لجن را کاهش می دهد.

ضد زنگ :

یک پوشش محافظ ایجاد می کند که خطر زنگ زدگی ناشی از تماس با اکسیژن را کاهش می دهد.

این افزودنی ها به تنهایی و با هم در ترکیبات مختلفی که برای اهداف مختلف ایجاد می شوند استفاده می شوند.

خواص روغن هیدرولیک بسته به افزودنی هایی که استفاده می شود را می توان تغییر داد، اما ویژگی های معمولی که روغن هیدرولیک باید داشته باشد شاخص ویسکوزیته بالا و غیر قابل تراکم بودن هست.

در زیر فهرستی از کاربردهای متداول روغن هیدرولیک و نوع افزودنی هایی که ممکن است به روغن اضافه شود تا به عملکرد آن در سطح بهینه آن کمک کند، آورده شده است.

روغن هیدرولیک برای زمستان در برخی از سردترین نقاط روی زمین مورد نیاز است. در این موارد از افزودنی های ضد یخ برای جلوگیری از یخ زدگی یا اپیلاسیون سیال استفاده می شود. روغن هیدرولیک با دمای پایین معمولاً به عنوان نامی برای سیالی استفاده می شود که باید در شرایط یخبندان استفاده شود.

ویسکوزیته روغن هیدرولیک در مقابل دما :

ویسکوزیته روغن هیدرولیک و دما ارتباط نزدیکی با هم دارند. با افزایش دما، ویسکوزیته روغن کاهش می یابد – کمی مانند زمانی که روغن پخت و پز را در یک تابه سرد قرار می دهید، به آرامی حرکت می کند، اما وقتی تابه گرم می شود، روغن خیلی سریع و به راحتی حرکت می کند. با کاهش دما، روغن هیدرولیک چسبناک تر می شود. شرکت های تولید کننده در تلاش هستند  تا روغن هیدرولیکی تولید کنند که در محدوده وسیع تری از دماها به طور موثر عمل کند. این بدان معناست که آنها تا دمای پایین پایین می آیند و همچنان با افزایش دما به طور موثر کار می کنند. شاخص ویسکوزیته روغن هیدرولیک برای اندازه گیری تغییر ویسکوزیته روغن هیدرولیک در هنگام تغییر دما، از شاخص ویسکوزیته روغن (VI) استفاده می کنیم. اگر روغن هیدرولیک دارای شاخص ویسکوزیته پایین باشد، تغییر دما ویسکوزیته را بیشتر از زمانی که شاخص ویسکوزیته بالایی داشته باشد، تغییر می دهد. روغن هیدرولیک با VI بالا معمولاً در کاربردهایی که در معرض دامنه وسیع‌تری از دمای محیط ویا عملکرد قرار دارند، مورد نیاز است. یک روغن پایه معدنی پارافینیک مستقیم معمولاً سیالی با شاخص ویسکوزیته پایین تولید می کند، در حالی که یک پایه معدنی پارافینی با بهبود دهنده ویسکوزیته سیالی با شاخص ویسکوزیته بالا تولید می کند.

SAE (انجمن مهندسان خودرو) یک جدول طبقه بندی (مقیاس VI) ایجاد کرد تا سطوح ویسکوزیته پایین تا بالا را بسته به درجه حرارت درجه سانتی گراد نشان دهد. در ابتدا مقیاس تنها تا 100 درجه سانتیگراد می رفت، اما با پیشرفت در ترکیب روغن های هیدرولیک، مقیاس اکنون از این عدد بالاتر رفته است!

Viscosity Index Classification
0-35°C Low
35-80°C Medium
80-110°C High
110°C and greater Very High

mojtaba jalali
ارسال دیدگاه