روغن پایه(بیس اویل bais oil)

گروه های روغن پایه 

تقریباً هر روان‌کننده‌ای که امروزه در کارخانه‌ها استفاده می‌شود فقط به عنوان یک روغن پایه شروع شد. دسته روغن پایه مشخص می کند که روغن از چه چیزی ساخته شده است، چگونه تولید می شود، و چگونه روانکار با محیط های خاصی مانند گرمای شدید برخورد می کند.

موسسه نفت آمریکا (API) روغن های پایه را در پنج دسته طبقه بندی کرده است (API 1509، پیوست E). . سه گروه اول از نفت خام پالایش شده اند.

روغن های پایه گروه IV روغن های فول سنتتیک (پلی آلفائولفین) هستند. گروه V برای همه روغن های پایه دیگر است که در گروه های I تا IV گنجانده نشده اند.

قبل از اینکه تمام مواد افزودنی به مخلوط اضافه شوند، روغن های روان کننده به عنوان یک یا چند گروه از این پنج گروه API شروع می شوند. گروه I روغن های پایه گروه I به عنوان روغن های اشباع کمتر از 90 درصد، گوگرد بیش از 0.03 درصد و با محدوده شاخص ویسکوزیته 80 تا 120 طبقه بندی می شوند. محدوده دمایی این روغن ها از 32 تا 150 درجه فارنهایت است. روغن های پایه گروه I حاصل فرآیند پالایش ساده‌تری است. به همین دلیل است که آنها ارزان ترین روغن های پایه موجود در بازار هستند.

گروه دوم روغن های پایه گروه II به صورت بیش از 90 درصد اشباع، کمتر از 0.03 درصد گوگرد و با شاخص ویسکوزیته 80 تا 120 تعریف می شوند. آنها اغلب با هیدروکراکینگ ساخته می شوند که فرآیند پیچیده تری نسبت به آنچه برای پایه گروه I استفاده می شود، است. روغن ها از آنجایی که تمام مولکول های هیدروکربن این روغن ها اشباع شده اند، روغن های پایه گروه دوم خواص آنتی اکسیدانی بهتری دارند. آنها همچنین رنگ شفاف تری دارند و در مقایسه با روغن های پایه گروه I قیمت بیشتری دارند. با این حال، روغن های پایه گروه II امروزه در بازار بسیار رایج شده اند و قیمت آنها بسیار نزدیک به روغن های گروه I است.

دسته‌های روغن پایه API گروه III روغن های پایه گروه III بیشتر از 90 درصد اشباع، کمتر از 0.03 درصد گوگرد و دارای شاخص ویسکوزیته بالای 120 هستند. این دسته محصول فرآیند طولانی‌تر برای دستیابی به روغن پایه خالص‌تر می باشد. اگرچه روغن های پایه گروه سوم از نفت خام ساخته شده اند، گاهی اوقات به عنوان هیدروکربن های سنتز شده توصیف می شوند. مانند روغن های پایه گروه دوم، این روغن ها نیز رو به افزایش هستند.

گروه چهارم روغن های پایه گروه IV پلی آلفائولفین ها (PAOs) هستند. این روغن های پایه مصنوعی از طریق فرآیندی به نام سنتز ساخته می شوند. آنها محدوده دمایی بسیار گسترده تری دارند و برای استفاده در شرایط سرد بسیار و کاربردهای گرمای بالا عالی هستند.

گروه V روغن های پایه گروه V به عنوان تمام روغن های پایه دیگر طبقه بندی می شوند، از جمله سیلیکون، استر فسفات، پلی آلکیلن گلیکول (PAG)، پلی استر، بیولوب ها و غیره. یک نمونه روغن کمپرسور مبتنی بر PAO است که با یک پلی اولستر مخلوط شده است. استرها روغن های پایه گروه V رایج هستند که در فرمول های روان کننده های مختلف برای بهبود خواص روغن پایه موجود استفاده می شوند. روغن‌های استر می‌توانند در دماهای بالاتر کارایی بیشتری داشته باشند و در مقایسه با روغن پایه مصنوعی PAO، شویندگی عالی ارائه می‌کنند که به نوبه خود باعث افزایش ساعت‌های استفاده می‌شود.

برای خرید و تهیه انواع روغن پایه متوانید تماس بگیرید

09133314524 مهندس مجتبی جلالی

API Base Oil Groups

در اوایل دهه 1990، موسسه نفت آمریکا سیستمی را برای توصیف انواع مختلف روغن پایه پیاده سازی کرد. نتیجه توسعه و معرفی شماره های گروه روغن پایه بود. روغن‌های پایه گروه I، روغن‌های پایه قدیمی‌تری هستند که توسط فناوری تصفیه حلال ایجاد می‌شوند که برای حذف ساختارهای شیمیایی ضعیف‌تر یا عوامل بد (ساختارهای حلقه‌ای، ساختارهایی با پیوند دوگانه) از نفت خام استفاده می‌شود. پالایش حلال فناوری اولیه مورد استفاده در پالایشگاه هایی بود که بین سال های 1940 و 1980 ساخته شدند. روغن های پایه گروه I به دلیل ساختارهای گوگرد، نیتروژن و حلقه ای که در روغن باقی مانده اند، معمولاً از رنگ کهربایی تا قهوه ای طلایی متغیر هستند. آنها معمولاً دارای شاخص ویسکوزیته (VI) از 90 تا 105 هستند. روغن های پایه در انتهای بالای تراز اغلب به عنوان دارای شاخص ویسکوزیته بالا (HVI) شناخته می شوند. این به این بستگی دارد که ویسکوزیته با دما چقدر تغییر می کند، یعنی چقدر در دماهای بالاتررقیق می شود و در دماهای پایین چقدر غلیظ می شود.

روغن های پایه گروه I رایج ترین نوع مورد استفاده برای روغن های صنعتی هستند، اگرچه به طور فزاینده ای از روغن های پایه گروه II استفاده می شود. روغن‌های پایه گروه دوم با استفاده از فرآیند تصفیه هیدرولیکی برای جایگزینی فرآیند سنتی پالایش با حلال ایجاد می‌شوند. از گاز هیدروژن برای حذف اجزای نامطلوب نفت خام استفاده می شود. این منجر به یک روغن پایه شفاف و بی رنگ با ساختارهای گوگرد، نیتروژن یا حلقه بسیار کمی می شود.

VI به طور معمول بالای 100 است. در سال های اخیر، قیمت بسیار شبیه به روغن های پایه گروه I شده است. روغن های پایه گروه دوم هنوز جزو روغن های معدنی محسوب می شوند. آنها معمولا در فرمولاسیون روغن موتور خودرو استفاده می شوند. گروه II “Plus” اصطلاحی است که برای روغن های پایه گروه دوم استفاده می شود که دارای VI کمی بالاتر از حدود 115 هستند، اگرچه ممکن است این یک اصطلاح رسمی توسط API به رسمیت شناخته نشده باشد.

روغن‌های پایه گروه III دوباره با استفاده از فرآیند گاز هیدروژن برای تمیز کردن نفت خام ایجاد می‌شوند، اما این بار این فرآیند شدیدتر است و در دما و فشار بالاتری نسبت به روغن‌های پایه گروه دوم استفاده می‌شود. روغن پایه به دست آمده شفاف و بی رنگ است اما دارای VI بالاتر از 120 است. علاوه بر این، نسبت به روغن های گروه I در برابر اکسیداسیون مقاوم تر است.

قیمت روغن های پایه گروه III بیشتر از گروه I و II است. روغن های پایه گروه سوم توسط بسیاری از افراد فنی روغن های معدنی در نظر گرفته می شوند زیرا مستقیماً از پالایش نفت خام به دست می آیند. با این حال، این روغن‌ها توسط افراد دیگر برای اهداف بازاریابی به عنوان روغن‌های پایه مصنوعی در نظر گرفته می‌شوند، زیرا این باور وجود دارد که فرآیند سخت‌تر هیدروژن، ساختارهای شیمیایی جدیدی را ایجاد کرده است که قبل از فرآیند وجود نداشتند. این ساختارهای هیدروکربنی جدید را سنتز (ایجاد) کرده است. بخش روغن های پایه مصنوعی را در این جدول ببینید.

خواص فیزیکی انواع پایه این آزمایش ها به توصیف ویژگی های فیزیکی کلیدی روغن های پایه جدید کمک می کند:

Property Why It Is Important How It Is Determined ASTM No.
Viscosity Defines base oil viscosity grade Gravity flow capillary viscometer D445
Viscosity Index Defines viscosity-temperature
relationship
Viscosity variance between
40 degrees C and 100 degrees C,
indexed
D2270
Specific Gravity Defines density of oil relative
to water
Hydrometer D1298
Flash Point Defines high-temp volatility and
flammability properties
Flash point tester, temp. at
which flash surface flame
is achieved
D92/D93
Pour Point Defines low-temp oil
fluidity behavior
Gravity flow in test jar, temp
at which approximately
22,000 cSt is reached
D97/IP15

 

تغییر استفاده از روغن های پایه

یک مطالعه اخیر در مورد استفاده از روغن های پایه سنتزی امروزی در مقایسه با کمی بیش از یک دهه قبل نشان داد که تغییر چشمگیری رخ داده است. روغن‌های پایه گروه دوم امروزی رایج‌ترین روغن‌های پایه مورد استفاده  هستند و 47 درصد از ظرفیت کارخانه‌هایی را تشکیل می‌دهند که این مطالعه در آنها انجام شد. این در مقایسه با 21 درصد برای روغن های پایه گروه II و III تنها یک دهه پیش بود.

در حال حاضر، گروه سوم کمتر از 1 درصد از ظرفیت کارخانه ها را تشکیل می دهد. روغن های پایه گروه I قبلاً 56 درصد ظرفیت را تشکیل می دادند، در حالی که در کارخانه های امروزی 28 درصد ظرفیت را تشکیل می دهند. به یاد داشته باشید، روغن پایه ای که انتخاب می کنید، فقط مطمئن شوید که برای کاربرد، محدوده دما و شرایط  شما مناسب است.

برای خرید و تهیه انواع روغن پایه متوانید تماس بگیرید

09133314524 مهندس مجتبی جلالی

mojtaba jalali
ارسال دیدگاه