نفتا چیست؟

نفتا

نفتا طبقه ای از سوخت های مایع هیدروکربنی است. این ماده اشتعال پذیزی و فراریت بالایی دارد، در پالایش نفت خام میان گاز های سبک (مانند ال پی جی ، و نفت سفید) قرار میگیرد.
بیشتر میعانات نفتی که از چاه گاز استخراج می شود از نفتا تشکیل شده است.از قطران ذغال سنگ هم می توان این سوخت را تهیه کرد.

 

کاربرد های نفتا

صنعت های شیمیایی و پتروشیمی از خریداران اصلی نفتا هستند. از این ماده به عنوان خوراک تولید فراورده های پتروشیمی استفاده می شود(مانند حلال ها، رقیق کننده ها،مواد اولیه انواع پلاستیک، الیاف مصنوعی و الکل های صنعتی)
جالب است بدانید با استفاده از فرایند های کاتالیستی نفتا را به سوخت های نفتی و بنزین های اکتان بالا تبدیل کرد.
از نفتا به خاطر حلالیت بسیار قوی، در تولید مواد شوینده و تصفیه مواد هیدروکربنی استفاده میشود.
لاک ها، جلا دنده ها، سوخت گرمایشی از دیگر کاربرد های نفتا است.

ساختار نفتا

نفتا از هیدروکربن های دراری 5 تا 12 اتم کربن تشکیل می شود و نقطه جوش آنها از 30 تا 200 درجه سانتیگراد قابل تغییر است.
در نقطه جوش 30 تا 200 درجه سانتیگراد معمولا 15 تا 30 درصد نفت خام به جوش میرسد و میتوان به صورت مستقیم نفت خام را به نفتا تبدیل کرد.
این هم بدانید که این محدوده نقطه جوش با بنزین و نفت سفید نیز تداخل دارد و در بازار به دو صورت نفتا سبک و سنگین عرضه می شود.

آخرش نفتا به چه درد میخوره؟!

نفتا از لایه های نفت در روزمره ما نقش وسیعی دارد. در واکس ها، سوخت فندک ها، سوخت جت و توربین های گازی نیز از این ماده استفاده می شود.
نفتا (naphta) نامی با ریشه باستانی ایران است.
در زبان پهلوی به معنی مرطوب، خیس و نفت معنا می شود. البته نفتا در بسیاری از زبان ها به معنی نفت خام است، اما هیچ چیز جای اصالت را نمی گیرد!

mojtaba jalali
ارسال دیدگاه