نفت سفید(کروسن)چیست 2

ادامه مقاله شماره 1(https://neweoil.com/کروسن-چیست) نفت سفید چیست

 

جداسازی

4- تقطیر یکی از انواع فرآیندهای جداسازی است که شامل حرارت دادن نفت خام برای جداسازی اجزای آن است.

در این فرآیند جریان نفت خام به انتهای ستون تقطیر پمپ می شود و در آنجا گرم می شود. اجزای هیدروکربنی سبک‌تر در مخلوط به بالای ستون می‌روند و بیشتر بخش‌های با نقطه جوش بالا در پایین باقی می‌مانند.

در بالای ستون این بخارات سبک تر به کندانسور می رسد که آنها را خنک می کند و آنها را به حالت مایع برمی گرداند. ستون‌هایی که برای جداسازی نفت خام سبک‌تر استفاده می‌شوند، به نسبت بلند و نازک هستند و تا 116 فوت [35 متر) ارتفاع دارند، زیرا فقط به فشار اتمسفر نیاز دارند.

ستون های تقطیر بلند می توانند مخلوط های هیدروکربنی را با کارایی بیشتری جدا کنند زیرا زمان بیشتری را برای متراکم شدن ترکیبات با نقطه جوش بالا قبل از رسیدن به بالای ستون می دهند.

برای جداسازی برخی از بخش‌های سنگین‌تر نفت خام، ستون‌های تقطیر باید تقریباً با یک دهم فشار اتمسفر (75 میلی‌متر جیوه) کار کنند. ساختار این ستون های خلاء بسیار عریض و کوتاه است تا به کنترل نوسانات فشار کمک کند. آنها می توانند بیش از 40 فوت (12 متر) قطر داشته باشند.

5- برش های مایع تغلیظ شده را می توان به طور جداگانه جمع آوری کرد. برشی که بین 302 درجه فارنهایت و 482 درجه فارنهایت (150 درجه سانتیگراد و 250 درجه سانتیگراد) جمع آوری می شود نفت سفید است. در مقایسه، بنزین بین 86 درجه فارنهایت و 410 درجه فارنهایت (30 درجه سانتیگراد و 210 درجه سانتیگراد) تقطیر می شود. با بازیافت نفت سفید مقطر از طریق ستون می توان خلوص آن را چندین برابر افزایش داد. این فرآیند بازیافت به عنوان ریفلاکس شناخته می شود.

پاکسازی

6- هنگامی که نفت خام به برش های آن تقطیر شد، پردازش بیشتر در یک سری از راکتورهای شیمیایی برای ایجاد نفت سفید ضروری است.

رفرمینگ کاتالیستی، اکیلکیشن، شکست کاتالیستی و هیدروفرآوری چهار تکنیک اصلی فرآوری مورد استفاده در تبدیل نفت سفید هستند.

این واکنش ها برای کنترل توزیع زنجیره کربن با افزودن یا حذف اتم های کربن از ستون اصلی هیدروکربنی استفاده می شود. این فرآیندهاشامل انتقال برش نفت خام به یک ظرف جداگانه است که در آنجا از نظر شیمیایی به نفت سفید تبدیل می شود.

هنگامی که نفت سفید واکنش نشان داد، استخراج اضافی برای حذف آلاینده های ثانویه که می توانند بر خواص سوختن روغن تأثیر بگذارند، مورد نیاز است.

ترکیبات آروماتیک که ساختارهای حلقه کربنی مانند بنزن هستند، یکی از دسته آلاینده‌ها هستند که باید حذف شوند. بیشتر فرآیندهای استخراج در برج های بزرگ انجام می شود که زمان تماس بین نفت سفید و حلال استخراج را به حداکثر می رساند. حلال ها بر اساس حلالیت ناخالصی ها انتخاب می شوند. به عبارت دیگر، ناخالصی های شیمیایی بیشتر از نفت سفید در حلال حل می شوند. بنابراین، همانطور که نفت سفید از طریق برج جریان می یابد، ناخالصی ها به سمت فاز حلال کشیده می شوند. هنگامی که آلاینده ها از نفت سفید بیرون کشیده شدند، حلال حذف می شود و نفت سفید در حالت خالص تری قرار می گیرد.

تکنیک های استخراج زیر برای خالص سازی نفت سفید استفاده می شود.

فرآیند استخراج Udex در طول دهه 1970 در ایالات متحده رایج شد. از دسته ای از مواد شیمیایی به نام گلیکول به عنوان حلال استفاده می کند. هر دو دی اتیلن گلیکول و تترااتیلن گلیکول استفاده می شوند زیرا میل ترکیبی بالایی با ترکیبات آروماتیک دارند.

فرآیند سولفولان توسط شرکت شل در سال 1962 ایجاد شد و هنوز هم پس از 40 سال در بسیاری از واحدهای استخراج استفاده می شود. حلال مورد استفاده در این فرآیند سولفولان نام دارد و یک ترکیب قطبی قوی است که کارایی بیشتری نسبت به سیستم های گلیکول مورد استفاده در فرآیند Udex دارد. ظرفیت گرمایی بیشتر و پایداری شیمیایی بیشتری دارد. در این فرآیند از یک قطعه تجهیزات به نام کانتراکتور دیسک دوار برای کمک به تصفیه نفت سفید استفاده می شود.

فرآیند Lurgi Arosolvan از N-methyl-2-pyrrolidinone مخلوط شده با آب یا گلیکول استفاده می کند که جدا پذیری حلال را برای آلاینده ها افزایش می دهد. این فرآیند شامل چند مرحله استخراج برج‌هایی تا قطر 20 فوت (6 متر) و ارتفاع 116 فوت (35 متر) است.

فرآیند دی متیل سولفوکسید شامل دو مرحله استخراج جداگانه است که جدا پذیری حلال را برای آلاینده های معطر افزایش می دهد. 

این روش امکان استخراج این آلاینده ها را در دماهای پایین تر فراهم می کند. علاوه بر این، مواد شیمیایی مورد استفاده در این فرآیند غیر سمی و نسبتا ارزان هستند.

این روش از یک ستون تخصصی به نام ستون کوهنی استفاده می کند که تا 10 فوت (3 متر) قطر دارد.

فرآیند Union Carbide از حلال تترااتیلن گلیکول استفاده می کند و مرحله دوم استخراج را اضافه می کند. این روش تا حدودی دست و پا گیرتر از سایر فرآیندهای گلیکول است. فرآیند Formex از N-formyl morpholine و درصد کمی آب به عنوان حلال استفاده می کند و به اندازه کافی انعطاف پذیر است تا مواد آروماتیک را از انواع مواد هیدروکربنی استخراج کند. 

 فرآیند ردوکس (Recycle Extract Dual Extraction) برای نفت سفید برای استفاده در سوخت هواپیما استفاده می شود. با حذف انتخابی آلاینده های آروماتیک، مقدار اکتان سوخت را بهبود می بخشد. نفت سفید آروماتیک کم ،تولید شده توسط این فرآیند، تقاضای زیادی برای سوخت هواپیما و سایر مصارف نظامی دارد.

ادامه را در مقاله شماره دو نفت چیستhttps://neweoil.com/نفت-کروسنkerosen-چیست-3/ می توانید مطالعه کنید

در صورتی که نیاز به تامین نفت شفید صادراتی دارید می توانید در این سایت https://www.neweoil.com/ثبت-آگهی ثبت سفارش بزنید ویا با مدیر سایت آقای مهندس جلالی تماس بر قرار کنید 09133314524

 

 

 

 

 

mojtaba jalali
ارسال دیدگاه