کک نفتی چیست؟

کک نفتی

کک نفتی (Petroleum coke) از پالایش نفت جمع آوری می شود. کک ماده ای جامد و غنی از کربن است که جز سوخت ها به حساب می آید. این ماده توسط فرایند های مهندسی شیمی تولید می شود و در واقع کک نفتی، محصول کربونازیسیون برش های سنگین هیدروکربنی نفت، با دمای جوش بسیار بالا است.

انواع کک

طبق جزییات فرایند کک سازی و نوع خوراک ، کک های متنوعی به دست می آید که به شرح زیر است :

– کک دانه ای

برای تولید این نوع کک نیاز به خوراک هایی با غلظت بالای آسفالتین و گوگرد، فشار پایین محفظه تآخیر و دمای زیاد محفظه است. خوراک هایی که حاوی اکسیژن بالا هستند نیز باعث تولید کک دانه ای می شوند. در صورتی که محتوایآسفالتین خوراک از کربن کنرادسون خوراک بالاتر باشد نیز کک دانه ای تشکیل می شود.

– کک اسفنجی

کک اسفنجی به خاطر ظاهراسفنج مانند با این نام شناخته می شود. این نوع کک از VRC دارای محتوای آسفالتین، گوگرد و فلزات ، با مقدار کم تا متوسط ، تولید می شود. کک اسفنجی ایده آل ، دارای کمترین مقدار فلزات و جنسی سفت و سخت دارد که برای تولید آند کربنی در صنایع آلمینیوم سازی استفاده می شود. کک های اسفنجی خارج از این شرایط برای سوخت استفاده می شوند.

– کک سوزنی

کک سوزنی از خوراک هایی که حاوی آسفالتین نیستند مانند روغن دکانت به دست می آید م. کابرد این نوع کک برای ساخت الکترود های گرافیتی، کوره قوس الکتریکی و ساخت فولاد استفاده می شود. کک سوزنی بهترین فروش بازار را داراست و بیشترین هزینه تولید کک به این نوع کک مربوط است.

کاربرد کک نفتی (کک خام و تکلیس شده)

تا سال ها از این ماده به عنوان سوختی شبیه ذغال سنگ استفاده می شد. کک های نفتی به دو صورت خام و تکلیس شده تولید می شوند. خام این ماده دارای میزان زیادی گوگرد و خاکستر است که برای سوخت از آن استفاده می شود و چندان کاربرد وسیع تری ندارد. کک نفتی خام، مواد فرار کافی برای اشتعال ندارد و به همین دلیل به نسبت 30 درصد کک و 70 درصد زغال استفاده می شود. به دلیل وجود گوگرد زیاد در کک خام از این ماده در ساخت سیمان نیز استفاده میکنند.

کک های نفتی با کیفیت عالی و متوسط در صنایع تولید آلیاژ به عنوان منابع کربن استفاده می شوند. در صنایع آلمینیوم، الکترود گافیتی و تولید پیگمنت تیتانیوم دی اکسید از کک های تکلیس شده استفاده می شود. وجود گوگرد باعث تسریع فرایند خوردگی الکترود می شود و همچنین وجود فلزات در کک باعث اکسید شدن آند در صنایع می شود.

قیمت کک نفتی

هر چه کک دارای گوگرد و فلزات کمتر باشد کک بهتری است و ارزش مالی بالاتری هم دارد و در صنایع بیشترین میزان خرید و فروش را دارند. مواد فرار کم در کک باعث کاهش هزینه کنترل خاکستر می شود و برای صنایع به صرفه تر است. میزان پایین اندیس خرد شدن نیز هزینه های نگهداری و آسیاب محصول را کاهش میدهد

mojtaba jalali
ارسال دیدگاه